Lavylites

Produkty Lavylites mają zdolność aktywacji enzymu telomerazy w naszym organizmie, w naszych komórkach macierzystych. Jakie to ma dla nas znaczenie?
Co to są telomery? Dlaczego od nich tyle zależy w dziedzinie urody i zdrowia?
Odpowiedź na to pytanie udzieliła trójka naukowców, którzy w 2009 roku za swoje osiągnięcia naukowe w dziedzinie fizjologii i medycyny otrzymali nagrodę Nobla.
Ale zacznijmy od początku:
Telomery to swoiste czapeczki ochronne znajdujące się na końcach chromosomów eukariotycznych. Bez nich chromosomy ulegałyby skracaniu przy każdej kolejnej replikacji i podziale komórki, narażone byłyby na łączenie się z innymi chromosomami oraz na działanie degradujących je nukleaz.
Odkrycie mechanizmów działania telomerów oraz odpowiedzialnej za ich syntezę telomerazy zostało uhonorowane nagrodą Nobla w 2009 roku, w dziedzinie fizjologii i medycyny.
Przyznano ją trójce naukowców z USA - Elizabeth H. Blackburn, Jackowi W. Szostakowi i Carol W. Greider dokładnie za odkrycie, jak zakończenia chromosomów chronione są przez struktury o nazwie telomery oraz za odkrycie enzymu telomerazy.
Nagrodzeni badacze wyjaśnili, w jaki sposób zawierające dane genetyczne chromosomy mogą być kopiowane przy każdym podziale komórki i w jaki sposób informacja genetyczna jest zabezpieczona przed uszkodzeniem.
Określili, że kluczową rolę pełnią znajdujące się na końcach chromosomów specyficzne sekwencje DNA - telomery oraz telomeraza, enzym tworzący telomery. Wiedza na temat tej roli może pomóc w zrozumieniu mechanizmów niektórych chorób oraz opracowaniu nowych metod leczenia.
Cały nasz genom, informacje o budowie i indywidualnych cechach organizmu, zawarty jest w mających postać długich nici cząsteczkach DNA. Nici te są zwinięte w specyficzny sposób, tworząc chromosomy.
Jak ustalili Elizabeth H. Blackburn i Jack W. Szostak, telomery chronią nić DNA przed uszkodzeniem. Z kolei Carol Greider i Blackburn zidentyfikowały wspólnie telomerazę, enzym wytwarzający telomery.
Gdy telomery ulegają skróceniu, komórki się starzeją. Natomiast przy wysokiej aktywności telomerazy długość telomerów się nie zmienia, a starzenie komórek ulega spowolnieniu. Tak jest w przypadku komórek nowotworowych, obdarzonych pewnego rodzaju "nieśmiertelnością". Są też choroby, w których z powodu wadliwie działającej telomerazy dochodzi do uszkodzenia komórek.
Telomery, czyli charakterystyczne sekwencje nukleotydowe znajdujące się na końcach wszystkich chromosomów zostały odkryte już w latach 30. ubiegłego wieku, czyli jeszcze przed odkryciem budowy przestrzennej DNA. Już wtedy wiadomo było, że zbudowane są one z wielokrotnie powtarzających się odcinków DNA, sugerowano także ich rolę w ochronie i stabilizacji struktury chromosomów.
W latach 50., gdy zrozumiano mechanizm replikacji DNA, okazało się, że teoretycznie przy każdej kolejnej replikacji powinno następować skracanie się chromosomów o ich końcowy, kodujący odcinek. Ponieważ tak się nie dzieje, zaczęto podejrzewać udział telomerów w utrzymywaniu stałej długości chromosomów.
Eksperymenty prowadzone w latach 80. przez trójkę tegorocznych noblistów wyjaśniły, w jaki sposób telomery chronią chromosomy zarówno przed zlepianiem się ze sobą i niszczącym działaniem nukleaz, jak i przed skracaniem się podczas replikacji. Dzięki badaniom Elizabeth Blackburn i Carol Greider udało się też zidentyfikować enzym odpowiedzialny za syntezę telomerów, (która zachodzi w sposób całkowicie odmienny od syntezy pozostałej części DNA chromosomalnego) oraz za dodawanie telomerów do końcowych odcinków chromosomów. Ten odkryty w 1985 r. enzym nazwano telomerazą. Zaburzenia działania telomerazy okazały się być cechą charakterystyczną dla intensywnie dzielących się komórek nowotworowych. Dalsze badania nad telomerami i telomerazą mogą zatem zaowocować opracowaniem uniwersalnego leku przeciwnowotworowego.
Komisja Noblowska w uzasadnieniu dla przyznania nagrody trójce amerykańskich genetyków podkreśla, że ich badania przyczyniły się do bliższego poznania mechanizmów powstania kilku chorób genetycznych dotyczących szpiku kostnego, płuc i skóry. Jedną z nich jest wrodzona niedokrwistość aplastyczna, w której nieprawidłowe działanie telomerazy prowadzi do obniżenia tempa podziałów komórek macierzystych szpiku i w konsekwencji do ciężkiej anemii.
Tegoroczni nobliści odkryli także, że telomery, chroniąc przed skracaniem się części kodujących chromosomów, same ulegają stopniowemu i systematycznemu skracaniu. Stąd wysnuto hipotezę o ich znaczeniu, jako biologicznego zegara komórkowego. Niektórzy naukowcy spekulują, że telomery odpowiadają za starzenie się komórek. Wiedza o telomerach dostarcza ekscytującą i realną możliwość ekstremalnego wydłużenia życia, pewien rodzaj strategii przeciwstarzeniowej, która pozwala na regenerację i w rezultacie odmłodzenie. Oczywiście naukowcy bardzo starają się znaleźć preparaty, które to umożliwią. Istnieją konkretne dowody, że proste zasady stylu życia oraz zmiany w diecie również mają na to dobroczynny wpływ. Jest to wspaniała wiadomość, gdyż krótkie telomery to nie tylko czynniki ryzyka przedwczesnego zgonu, ale również wielu chorób.
Skracanie telomerów ma związek z poniższymi chorobami. Jednak badania laboratoryjne wykazały również, że schorzenia te mogą być odwrócone poprzez zachowanie funkcji telomerazy:
• słabsza ochrona przed infekcjami
• cukrzyca typu II
• zmiany miażdżycowe
• choroby neurodegeneracyjne
• atrofia jądra, śledziony i jelit
• uszkodzenia DNA
Wszystkie produkty Lavylites używane systematycznie odnawiają produkcję enzymu telomerazy w naszym organizmie. To zdecydowanie dobra wiadomość!
Więcej informacji lavylauricum@wp.pl
Możliwość zakupu produktów prosto od producenta daje Ci gwarancję nienaruszonego produktu i jego wymiany gdyby przesyłka kurierska przyszła uszkodzona. Jest to również gwarancja, że produkt nie został przez nikogo podrobiony czy rozcieńczony…. Pomysłowość ludzi nie zna granic.
Dodatkowym atutem jest brak marży, którą narzuca każdy dystrybutor, jeśli chce odsprzedać produkt.
Polecam zaopatrywanie się w sklepie internetowym producenta, czyli Firmy Lavylites.
Rejestracja jest bezpłatna. Ceny w Webshopie są cenami bez marży dostępnymi dla dystrybutorów i bezpośrednich konsumentów.
Jedyna oficjalna strona firmy: www.lavylites.com Kliknij rejestracja i wypełnij formularz.
Sonsor ID: 288690 Zatwierdź formularz. Na maila otrzymasz informacje o logowaniu. Zaloguj się na swoim koncie, zmień hasło. Zamówienia i zakup produktów w zakładce WEBSHOP