niedziela, 23 października 2011

Jak niwelować bóle stawów niefarmakologicznie?

U podstawy bólów stawów i mięśni mogą mieć wiele przyczyn. Niezależnie od tego, co je spowodowało zbyt często łagodzimy dolegliwości tabletkami przeciwbólowymi, niejednokrotnie ich nadużywając. Skutkiem tych nadużyć są np. zgaga i nudności. Lepszym rozwiązaniem jest poszukanie innych metod uśmierzania bólu.



Pierwsza metoda
AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA



Właściwa aktywność fizyczna zapobiega zwyrodnieniom stawów, wzmacnia mięśnie i zwiększa wydzielanie mazi stawowej, która chroni chrząstki przed ścieraniem. Przeciwdziała napięciu i przykurczom mięśni. Ruch ma jednak nie tylko znaczenie profilaktyczne. Dla cierpiących na choroby reumatyczne jest lekiem. Zwiększa ruchomość stawów, uelastycznia i wzmacnia mięśnie, likwiduje przykurcze. Dlatego chociaż odruchowo bronimy się przed wysiłkiem fizycznym, bo sprawia on ból, nie powinniśmy stronić od ćwiczeń i uprawiania sportu, który nie obciąża stawów (np. pływanie, nordic walking).



Druga metoda MASAŻ I TERAPIA MANUALNA



Jest wiele rodzajów masaży: klasyczny, leczniczy w wybranych jednostkach chorobowych, sportowy, centryfugalny, kontrlateralny, limfatyczny itd. Według zapotrzebowania organizmu. Każdy masaż poprawia przemianę materii, krążenie krwi i limfy, reguluje oddech itd. Techniki stosowane wspomagająco np. poizometryczna relaksacja mięśni, rozciąga, rozluźnia, likwiduje napięcia i blokady w mięśniach i stawach. Efekt zabiegu to lepsza sprawność ruchowa i relaks. Lecznicze substancje przenikają miejscowo do krwiobiegu. Masaż polecany jest każdemu, kto chce utrzymać dobrą kondycję, osobom cierpiącym na zbyt duże napięcie mięśniowe czy sztywność stawów. Ponieważ masaż likwiduje napięcia mięśni, odpręża i głęboko relaksuje, wskazany jest dla ludzi zestresowanych, przemęczonych i z nerwicami. Pomaga wrócić do formy po ciąży.
Terapia manualna jest skuteczna przy wszelkiego rodzaju blokadach stawów, wypadnięciach dysków, bólach w dyskopatii, bólach migrenowych, bólach korzonkowych, przy skoliozach itp.



Trzecia metoda OPASKI



Opaski mają za zadanie odciążyć stawy przy wysiłku i usztywnić je przy konkretnych ćwiczeniach – plus przy większych ciężarach. Jednak zbyt częste stosowanie ich bez potrzeby jest niekorzystne ponieważ osłabiają gorset mięśniowy stabilizujący stawy.



Czwarta metoda ŻELE PRZECIWBÓLOWE



Są bezpieczniejsze od tabletek działając w miejscu bólu. Tylko minimalna ilość zawartych w nich substancji przenika do krwiobiegu. Żele uśmierzają bóle reumatyczne, spowodowane przeciążeniem mięśni lub urazem. Najlepiej wybrać preparaty, które jednocześnie działają przeciwzapalnie.



Piąta metoda PLASTRY CHŁODZĄCE LUB ROZGRZEWAJĄCE



Plastry chłodzące przynoszą ulgę przy kontuzjach, zmniejszają obrzęk, ból, chłodzą.
Plastry rozgrzewające warto stosować przy bolach reumatycznych, bólach mięśni, nerwobólach.



Piąta metoda ŚWIATŁOLECZNICTWO



Lampy typu, bioptron, sollux, emitujące promienie podczerwone, poprawiają ukrwienie tkanek. Sprzyja to ich regeneracji oraz leczeniu stanu zapalnego i bólu. Polecane są przy bolach reumatycznych, nerwobólach, urazach.