sobota, 22 października 2011

Czy wiesz jak zbudowany jest kręgosłup?

   Kręgosłup składa się z:

7 kręgów szyjnych - najmniejsze i najbardziej ruchome, umożliwiają poruszanie głową w różnych kierunkach.

12 kręgów piersiowych połączonych z 12 parami żeber: 10 par łączy się z mostkiem, tworząc klatkę piersiową osłaniającą ważne narządy i zapewniającą swobodne oddychanie.

5 kręgów lędźwiowych - są one najbardziej obciążone gdy
siedzimy lub stoimy.

5 zrośniętych kręgów tworzy kość krzyżową, która wraz z miednicą osłania pęcherz i narządy układu rozrodczego. Na dole 4–5 zrośniętych kręgów tworzy kość ogonową. Nie pełnią one żadnej funkcji, są pozostałością po przodkach.
 
Kręgi porozdzielane są krążkami międzykręgowymi, potocznie nazywanymi dyskami. Krążek jest zbudowany z pierścienia włóknistego, który otacza jądro miażdżyste wypełnione galaretowatą substancją. Spełnia ono funkcję łożyska kulkowego, umożliwiającego ruchy między sąsiednimi kręgami. Krążek międzykręgowy utrzymuje kręgi w odpowiednich odstępach, amortyzuje wstrząsy, przejmuje siłę nacisku i rozkłada ją równomiernie na całą powierzchnię, kiedy np. siedzimy. Dzięki temu kręgi nie zderzają się i nie miażdżą. Stanowi on amortyzację kręgosłupa i pomaga w jego ruchomości. Kiedy stoimy albo siedzimy, oddaje płyn z powrotem na zewnątrz.Dysk ma zdolność wchłaniania wody i staje się pod jej wpływem elastyczny. Dlatego rano po odpoczynku  jesteśmy o 1 cm wyżsi niż wieczorem. Zmniejszenie sprężystości krążka międzykręgowego niestety wzrasta wraz z wiekiem.

Każdy kręg zbudowany jest z trzonu, łuku i 3 wyrostków: 2 poprzecznych oraz 1 kolczystego. Wyrostki poprzeczne sąsiadujących ze sobą kręgów tworzą stawy pokryte chrząstką i wypełnione płynem maziowym, co zmniejsza tarcie i sprawia, że powierzchnie stawowe ślizgają się gładko, umożliwiając zginanie, prostowanie, ruchy boczne i skrętne całego kręgosłupa.

Kręgi poukładane jeden na drugim stanowią ochronny kanał kostny dla rdzenia kręgowego. Od niego otworami międzykręgowymi odchodzą korzenie nerwowe. Coraz bardziej się rozgałęziają, tworząc sieć przewodzącą impulsy między mózgiem a resztą ciała.

Nerwy w odcinku szyjnym odpowiadają za ręce, w piersiowym za tułów, w lędźwiowym za nogi.